Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda Plant Based Treaty ikinci kez konuşulacak

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında tarafların küresel iklim krizi hakkında görüştüğü konferans bu yıl Mısır, Şarm El Şeyh’te gerçekleşiyor.

İklim krizine karşı hükümet yetkililerinin, sözleşme imzacılarının, şirketlerin, örgütlerin ve aktivistlerin bir araya geldiği 27. buluşmaya Türkiye’den Yaşamdan Yana Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Climate Save Movement Eş Direktörü Nilgün Engin katıldı. Engin, COP27’de dünyadaki açlığın son bulması için çözüm önerileri sunduğu bir sunum da gerçekleştirecek.  

ANIMAL SAVE MOVEMENT AKTİVİSTLERİ PBT’Yİ ANLATACAK

Dünyanın dört bir tarafından gelen aktivistler; Nilgün Engin, Aprajita Ashish, Hoshimi Sakai, Maximillian Weiss, Yael Hannah Gabey, Lia Phillips ve Ludmila Widmer, Bitki Temelli Antlaşma’ya (PBT) dünyanın neden ihtiyaç duyduğunu anlatacak.

COP27’de Plant Based Treaty’i tanıtacak isimlerden biri olan Engin, konferans hakkında, “İklim krizinin çözüm yolları aranırken bitkisel beslenmenin öncelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sadece fosil yakıtlar hakkında konuşulmamalı, yeme alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerekiyor” diyor.

İklim Aktivisti Greta Thunberg’in bu yılki konferansa boykot nedeniyle katılım sağlamayacağını hatırlatan Engin, her seferinde yapılan konferansların konuşmalardan öteye gitmediğini ve iklim için harekete geçmenin büyük önem arz ettiğini vurguluyor.

Nilgün Engin

KÜRESEL İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM İÇİN PLANT BASED TREATY

PBT hakkında da konuşan Engin, “Kampanyamız yeni olmasına rağmen başarılı şekilde ilerliyor. Metanın çok zararlı bir sera gazı olduğunu biliyoruz ve ortaya çıkmasında hayvancılığın büyük bir payı var. Paris Antlaşması’nın çözüm önerileri sunmadığını söylüyoruz. Tıpkı Fosil Yakıt Antlaşması gibi küresel ısıtmanın bir buçuk derecede tutulması için PBT’yi imzalamalı; fosil yakıtları sonlandırmalı ve bitki temelli beslenmeye geçmeliyiz” diyor.

Bireylerin, kurum, kuruluş, şirketler ve yerel yönetimlerin yapabileceği minimum katkının PBT için imza vermek olduğunu vurgulayan Engin son olarak, “Antlaşmayı imzalayabilir, bu antlaşma hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz” diyor.

KATILIMCILARA VEGAN BURGER DAĞITACAKLAR

Animal Save Movement aktivistleri, COP27 süresince basın açıklamaları yapacak, etkinlikler düzenleyecek ve sunumlar yapacak. 

Aktivistler, bitki temelli beslenme vurgusuyla konferans için yerel bir işletme ile anlaşma yaparak insanlara etik ve sürdürülebilir vegan burgerler dağıtmayı da amaçlıyor.

ANİMAL SAVE MOVEMENT COP27 PROGRAMI

  • 6 Kasım Pazar, saat: 14.30-15.00

Plant Based Treaty: “COP27’den ne bekliyoruz?”

Yer: Basın Toplantı Odası – Luxor Bölgesi (B)

  • 9 Kasım Çarşamba, saat: 14.00-14.30

The Save Movement: “Plant Based Treaty, toprak sürdürülebilirliği antlaşması talebinde bulunuyor”

Yer: Basın Toplantı Odası – Luxor Bölgesi (B)

  • 18 Kasım Cuma, saat: 16.30-17.00

The Save Movement: “COP27, odadaki filden bahsetti mi?”

Yer: Basın Toplantı Odası – Luxor Bölgesi (B)

COP27 YAN ETKİNLİKLERİ

  • 16 Kasım Çarşamba, Saat: 13.15-14.30

“İklim krizine karşı neden Plant Based Treaty’ye ihtiyacımız var?”

Yer: Mavi bölgedeki Food4Climate pavilyonu 

  • 17 Kasım Çarşamba, Saat: 18.00-18.30 

Plant Based Treaty: “Neden Plant Based Treaty’ye ihtiyacımız var?”

Yer: Mavi bölgedeki Türk pavilyonu 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: