Asm Türkiye Logo

Yılbaşı Ama "Vegan"

vegan yılbaşı

Yılbaşı gibi rengârenk bir kutlamayı eğlencemizden ve lezzetlerimizden taviz vermeden vegan bir şekilde geçirmemizin birçok sebebi var. Bunların başında tabii ki diğer canlıların yaşamlarına saygı duymamız ve onlara zarar vermeden de kolaylıkla eğlenebilecek olmamız geliyor.

Veganlık, özne fark etmeksizin yaşama saygı duyar. Bu sebeple her ne alanda olursa olsun hayvan sömürüsünü reddeder. Günümüzde, hayatımızın hangi alanına bakarsak bakalım, ne yazık ki ya içeriğinde ya da geçirdiği aşamalarda hayvanların sömürüldüğü birçok “ürün”le karşılaşıyoruz. Bunun sebebi, tüketimlerim alışkanlıklarımız. Hayvan sömürüsü yoluyla kâr elde eden markaların bilmemizi istemediği çok fazla şey var. Eğer gerçeklerden haberdar olursak pek çok insanın artık tüketicileri olmayacağını biliyorlar. Mevcut sistemde sömürünün boyutunu araştırıp öğrenme ve buna göre etik tercihlerde bulunma sorumluluğu ise bizlere düşüyor. Bunları öğrenirken karşılaştığımız en güzel şey de hayvan sömürüsüne sebep olmadan hayatımıza aynı keyifte devam edebileceğimizi fark etmek.

Animal Save Türkiye ve UniVeg olarak biz bu yılbaşını sömürüsüz, bol eğlenceli ve bol lezzetli kutlamaya karar verdik. 24 Aralık günü İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlediğimiz etkinliklerde bir araya geldik. Üç şehirde aynı gün yapılan etkinliklerimizi organizatörlerimiz şöyle anlattı:

 

Vegan yılbaşı Ankara

Ankara’dan Özlem anlatıyor:

“Ankara’nın soğuğu iliklerimizde hissettiren kış günlerinden biriydi. Ama Gabo her anlamda ev sıcaklığındaydı bugün de. Katılım beklentimizi aştı, masalar birbirine yaklaştı. Ekmek üstü lezzetler ve Gabo’nun menüsüne yeni eklenen dünyanın en hafif berlinerini hep birlikte yedik. Yıllar geçse de bugünü düşündüğümde hatırlayacağım şey her masada kahkahanın olmasıydı. Karton yılbaşı ağacımıza yeni yıl dileklerimizi yazdık yemek yedikten sonra. Ve yemekten daha keyifli olan tek şey çekiliş zamanıydı. UniVeg’in vegan markalarla iletişime geçerek yardımlaştığı ürünler Animal Save Türkiye’nin kumaş torbalarına doldurulmuştu. Her torba için ayrı çekiliş yaptı. Her çekilişten önce torba içeriği sayıldı, nefesler tutuldu, “Bu benim olsun” denildi. Herkesin dileği gerçek olmadı ama herkes bir torbayı kaptı. Hatta şanslı olan bir kişi torbaya ek muffin sepetini de kaptı.”

 

İstanbul’dan Meryem anlatıyor:

“Kadıköy’de yer alan Salve Cafe’de buluştuk. Animal Save Movement, Univeg ve duyurumuzu gören katılımcılarla birlikte mekânı doldurduk. Salve Cafe bizler için falafel ve köfte topları, köz patlıcanlı ekmek üstü, çıtır lavaşla humus, brownie ve sınırsız çaydan oluşan çok güzel bir menü hazırladı. Atıştırmalıklarımız bir kenarda, biz tombalamızı oynamaya başladık. Tombala öncesinde de her birimiz adımızı söyledik ve veganlıkla ilgili düşüncelerimizi ekleyerek birbirimizi daha iyi tanımış olduk. Tombalanın ilk üç kazananı belli olduktan sonra sıra geldi çekilişlere.  “Tüm Türler İçin Mutlu Yıllar” çerçevemizde çektiğimiz fotoğraflarla 2023’ün son günlerini anı defterimize kaydetmiş olduk.”

 

Vegan yılbaşı izmir

İzmir’den Moon anlatıyor:

“Ah şu veganlar ve her şeyi veganize etmeleri… Hadi bakalım, bu senede yılbaşını sizler için veganlaştırdık. Şu kesin ki, birçok insanın “Ne alaka be! Her şeyi de veganlaştıramazsınız” dediği bir dünyada, “vegan bir yılbaşı” kutlamak; kutlamaların neşesini ve eğlencesini sürdürürken, tüm canlıların yaşam hakkına saygı göstererek bir yılbaşı kutlanabileceğini insanlara göstermiş oluyor. Zaten etik bir duruş olarak veganlığı benimsemiş insanlar olarak, özel günlerin ayrı bir anlamı oluyor. Bizim için “vegan bir yılbaşı” demek, zulümsüz, acısız ve gözyaşı olmayan kutlama sofraları demek. Sömürüsüz dostluklar demek. Birlikte yaşamak demek… Ve de en önemlisi dünya genelindeki insan ya da insan dışı fark etmeksizin tüm türlerin dayanışması demek. Biz de bu sene Univeg ve İzmir Animal Save olarak hep birlikte 2024’e mesajımızı ilettik ve 2023 kapanış merasimini Tyke’da düzenledik. Tabaklarımızda, bir uzak doğu mutfağı esintisi olarak sushimiz, orta doğunun sıcaklığını temsilen falafel ve böreğimiz, kırmızı-yeşil desenlerde ve farklı şekillerde tarçınlı yılbaşı kurabiyemiz ve de tüm ayrımcılığa ve sömürüye karşı göğüs gererek bizleri birleştiren kısırımız vardı. Sınırsız çayımızı da unutmayalım. Tabii ki bir yılbaşı geleneği olarak tombalamızı oynamaktan da geri kalmadık. Ve etkiliğimize sponsor olan markaların peynirlerini, indirim kodlarını çekiliş yaparak dağıttık. Hediye çekilişinde ‘damping’ yaşadık. Kâh derin mevzular konuştuk, kâh çocuklaştık ama en çok da sömürüsüz bir yılbaşı kutladık.

Hazırladığımız rengârenk çekiliş kâğıtlarından herkese hediyeler vermemizi sağlayan, etkinliğimize ürünleriyle destek veren Furora, Itz Nutz, Cico Cebali Vegan Kitchen, Lethe, Yeni İnsan Yayınevi, Nilky, VeganGurmeFood, Vegkek Boutique, Aloe Vera, Vinni the Vegan Witch, Vegery, VeganPazaryeri, Vappy, Etik Bakkal, Vegan İstasyon ve Dapdibidap Studio’ya çok teşekkür ederiz. “

TÜM TÜRLER İÇİN MUTLU YILLAR!

Kaynak: UniVeg Dergi

Son Gönderiler

Moğolistan’da ​​Bir Veganın Günlüğü

undan iki sene önce, eşimin işi vesilesiyle belirsiz süreliğine Moğolistan’a...

Sokakta Yaşayan Köpekler Nedeniyle Hayatınızı Kaybetme Riskiniz Gerçekte Ne Kadar?

Son zamanlarda Türkiye’de sokak hayvanlarına karşı tepkilerin arttığına şahit olmaktayız....

Ted Üniversitesi Vegan Festivali’ndeydik!

Animal Save Türkiye ekibi olarak, Ted Üniversitesi Vegan Festivali’nde standımızı...