Asm Türkiye Logo
img-20221017-wa0018

Türkiye’de bir ilk: Didim Belediyesi Plant Based Treaty’yi imzaladı!

Düzenledikleri vegan festivallerle de tanınan Didim Belediyesi, Türkiye’de Plant Based Treaty’yi (PBT) kabul eden ilk belediye oldu.

Hayvancılıktan kaynaklanan emisyonlarla mücadeleye yönelik bir girişim olan anlaşmayı kabul eden Didim Belediyesi, iklim acil durumunun önemli bir sebebi olan ormansızlaşmaya dikkat çekti. Didim’den kampanyaya onay, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasından bir yıl sonra geldi.

Düzenledikleri vegan festivallerle de tanınan Didim Belediyesi, Türkiye’de Plant Based Treaty’yi (PBT) kabul eden ilk belediye oldu.

Hayvancılıktan kaynaklanan emisyonlarla mücadeleye yönelik bir girişim olan anlaşmayı kabul eden Didim Belediyesi, iklim acil durumunun önemli bir sebebi olan ormansızlaşmaya dikkat çekti. Didim’den kampanyaya onay, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasından bir yıl sonra geldi.

“İKLİM KRİZİNİN CİDDİYETİNİN FARKINDAYIZ”

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay,  kampanya hakkında şunları söyledi:

“İklim krizinin ciddiyetinin farkındayız ve Plant Based Treaty Kampanyası’nın bu krizin çözümüne olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

didim-belediye-baskani-ahmet-deniz-atabay

DÜNYANIN HER YERİNDEN 19 BELEDİYE

Plant Based Treaty, Arjantin’in başkenti Buenos Aires de dâhil olmak üzere dünyada 19 belediye tarafından destekleniyor. Türkiye’deki iklim kampanyacıları, diğer belediyeleri de Didim’in önderliğini takip etmeye ve daha sağlıklı, daha sürdürülebilir bitki temelli beslenmeye geçiş çağrısında bulunan hareketin oluşturulmasına yardımcı olmaya çağırıyor.

nilgun-engin-2

“CESUR VE GEREKLİ BİR HAREKET”

Plant Based Treaty Kampanya Yöneticisi ve Yaşamdan Yana Dernek Başkanı Nilgün Engin, Didim Belediyesi’nin kampanyaya verdiği destek hakkında, “Didim’in Plant Based Treaty’yi onaylama kararı, hayvansal tarım emisyonlarıyla mücadele etmek ve iklim acil durumuna bitki temelli gıda çözümlerini teşvik etmek için cesur ve gerekli bir hareket. IPCC Raporları, bitki temelli beslenmenin iklim krizini azaltmak için en uygun yöntem olduğunu ve yılda 8 milyar ton karbondioksit değerinde tasarruf sağlanabileceğini gösteriyor. Diğer belediyeleri de Didim’in liderliğini takip etmeye çağırıyorum çünkü bu on yıl içerisinde gezegenimizin çöküşünden kaçınmak için bitkisel beslenmeye hızlı bir geçiş yapmalıyız” dedi.

Diğer yandan yerel kafe ve restoranlardaki menülerin üçte birinin bitki temelli olmasına yardımcı olmak için atölye çalışmaları ve eğitim programı yapmak üzere Didim Belediyesi ile birlikte çalışmayı planladıklarını ifade eden Engin, şehirdeki iklim dostu bitkisel gıda seçeneklerine kolay erişim için “Plant Based Treaty Şehir Haritası” yayımlayacaklarını da kaydetti.

COP27’DE PLANT BASED TREATY KONUŞULACAK

Engin, COP27’de Mısır’a giderek Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Şarm El-Şeyh’teki Türkiye pavilyonunda, iklim kriziyle mücadelede küresel bir Plant Based Treaty’nin neden kilit önem taşıdığına ilişkin bir sunum yaparak kampanyayı anlatacak.

PLANT BASED TREATY NEDİR?

Plant Based Treaty yani Bitki Temelli Anlaşma, Fosil Yakıtların Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndan modellenmiş ve ozon tabakasının incelmesi ve nükleer silah tehditlerini ele alan anlaşmalardan esinlenilmiş bir girişimdir.

Ağustos 2021’deki lansmanından bu yana kampanya; 59 bin bireysel destekçi, 5 Nobel ödüllü IPCC bilim insanı, Hayvan Hakları İzleme Komitesi ve Türkiye Vegan Derneği’nin de aralarında bulunduğu 900’den fazla STK ve topluluk grubu ile 900 işletmeden destek aldı.

Şu anda hayvancılığın genişlemesini sınırlayacak ve bitki temelli diyetlere geçişi teşvik edecek hiçbir mekanizma bulunmadığından, Paris Anlaşması’na eşlik edecek Plant Based Treaty’e acilen ihtiyaç duyuluyor. Anlaşma, aşağıdakiler yoluyla gıda ile ilgili sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı amaçlıyor:

  • Hayvancılığa atfedilen ormansızlaşmanın küresel çapta genişlemesinin sona erdirilmesi,
  • Vergiler ve sübvansiyonlar yoluyla bitki temelli bir gıda sisteminin teşvik edilmesi,
  • Bitki temelli gıdaların faydaları hakkında halkı bilgilendirme kampanyalarının teşvik edilmesi,
  • Ormansızlaşmanın durdurularak yeniden ormanlar oluşturulması ve hayvancılık tarafından işgal edilen toprakların doğal örtüsüne kavuşturulması,
  • Daha sürdürülebilir işlere, daha sağlıklı insanlara ve daha sağlıklı bir gezegene adil bir dönüşüm için izin verilmesi.

Siz de kampanyaya dair daha fazla bilgi için plantbasedtreaty.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

dsc00876-b2

Son Gönderiler

Bilgi Dosyası: “İlk Seçenek Olarak Yulaf Sütü”

Bitki Temelli Antlaşma sizi, işletmenizin çevresel referanslarını geliştirmesine yardımcı olmak,...

Sokakta Yaşayan Hayvanların Öldürülmesine Karşı İmza Kampanyamızı Destekleyin!

Animal Save Movement olarak, dünya çapında bir imza kampanyası başlatarak...

Rejeneratif Çı̇ftçı̇lı̇k Tarım Alanlarının Hızla Artmasına Neden Oluyor

Rejeneratif Hayvancılığı Bir Kenara Bırakın ve İklim, Okyanus Ve Biyoçeşitlilik...