Asm Türkiye Logo

Sosyal adalete dair: Türcülük tam olarak ne anlama geliyor?Neden Vegan?: Making the Connection (Bağlantıyı Kurmak) BelgeseliSosyal adalete dair: Türcülük tam olarak ne anlama geliyor?

Making the Connection; Vegan Topluluğu yapımı, 2010 yılında izleyicilerle buluşmuş veganlık hakkında bir belgesel. Bağlantıyı Kurmak, ele aldığı konulara kıyasla kısa da olsa veganlığı çok belirgin hatlar üzerinden ele almış ve başarıyla işlemiş.

Belgesel, veganlıkla ilgili on bir farklı hikaye ele alıyor. On bir hikaye; farklı kişilerden, mesleklerden,  veganlığın sebepleri ve sonuçlarından oluşuyor. Bu noktada tam da belgeselin adı gibi ‘bağlantı’ dikkat çekici. Hikayeler birbiriyle uyumlu, iç içe ve ardışık hareket ediyor. Veganlığın birçok sebepten kaçınılmaz olduğuyla alakalı bağlantı, gündelik hayattan başlayıp global düzeyde ele alınarak konu ve biçim arasında da uyum yakalanmış.

Genel olarak belgesel; veganlık hakkındaki gelişmeler, yanlış bilinenler, önyargılar… gibi konulara vegan bireylerin kendi deneyimlerinden kesitlerle açıklama getirmiş diyebiliriz. Bu konuların içerisinde hamilelik döneminde veganlıktan, vegan sporculara, vegan işletmeler ve şeflere, vegan tarım anlayışına kadar geniş bir liste var.

Making the Connection, vegan olmanın gerekliliklerini sağlık, etik, iklim krizi, türcülük gibi birçok önemli noktadan bütüncül bakış açısıyla sunuyor. Veganlığı sadece beslenme ve sağlık odaklı ele almaması da belgeselin başarılı olduğu konulardan bir tanesi.

Veganlığın sürdürülebilirliğinin de altını çizen belgesel, hayvancılık endüstrisinin küresel zararlarıyla hayvan sömürüsü gerçeklerini birlikte gösteriyor. Ormanların yok edilişi, balıkçılık sektörünün zararları, etik hayvan yetiştirme kavramının çelişkisi, küresel ısınma gibi konuların bağlantısını kuruyor. Making the Connection bu bağlantılara alternatif, sömürü düzeninden olmayan tavsiyeler de sunuyor. Organik çiftçiliğin öneminden, faydalarından ve başarılarından da söz etmesi yol gösterici ve önemli bir nokta olmuş.

Bu kısa belgesel bakış açısı ve konularıyla çeşitlilik sunarken, vegan bir dünyanın zorunluluğunu ana hatlarıyla başarılı bir şekilde sunmuş. İzleyiciye de kendi hayatındaki Bağlantıyı Kurmak kalıyor…

(Görselde Making the Connection belgesel afişi yer almaktadır. Görselin orta kısmında belgeselin ismi çevresinde hayvan, vegan yemekler, tarım alanı, hayvancılık endüstrisinden fotoğraflar bulunmaktadır.)

İdil Yavuz

Son Gönderiler

Moğolistan’da ​​Bir Veganın Günlüğü

undan iki sene önce, eşimin işi vesilesiyle belirsiz süreliğine Moğolistan’a...

Sokakta Yaşayan Köpekler Nedeniyle Hayatınızı Kaybetme Riskiniz Gerçekte Ne Kadar?

Son zamanlarda Türkiye’de sokak hayvanlarına karşı tepkilerin arttığına şahit olmaktayız....

Ted Üniversitesi Vegan Festivali’ndeydik!

Animal Save Türkiye ekibi olarak, Ted Üniversitesi Vegan Festivali’nde standımızı...