Asm Türkiye Logo

Kurtarma hikayeleri: Tavşan Debi

Bu hikayemizin kurtarıcısı ve aktarıcısı Animal Save Ankara ekibimizden Evren arkadaşımız.

Önceki kurtarma hikayelerinden de bildiğiniz üzere Animal Save Türkiye ekibinin deprem bölgelerinde hayvan odaklı yaptığı arama kurtarma çalışmalarında enkazdan birçok hayvan kurtarıldı. Kurtarılan hayvan dostlarımızdan bir tanesi de bu hikayedeki tavşan dostumuz.

19 Şubat günü öğleden sonra Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin yerleşkesindeydik ve aldığımız ihbarları planlıyorduk. Deprem bölgesinden kurtarılan birkaç hayvan dostumuzu Türk Veteriner hekimleri birliğinin yerleşkesine götürdükten sonra başka bir enkaz bölgesinden ihbar alındı.

Haberi alınmış farklı bir tür, mesela bir kemirgen var mıydı diye sormuştuk. İhbarda verilen bilgiye göre enkazda beyaz bir tavşan bulunmuş ve askerlere teslim edilmişti. Onu bulan kişiye ve konum bilgisine ulaştık. İletişime geçtiğimizde ilk sorduğumuz soru, bölgede başka kemirgenlerin de olup olmadığıydı. Çünkü bölgede başka kemirgenlerin olması, insanların kemirgenlerin nasıl davrandığını ve beslendiğini bilmesi adına önemliydi. Ekibimiz ihbar aldığımız yere ulaşana dek tavşanın sağlıklı beslenebilmesi ve bakılmasından emin olabilecektik. Çevresindeki insanların tavşan ve diğer kemirgenleri bir süre yeşillik gibi bir yiyecek bulamadıkları için meyve ile beslediklerini öğrendik. Elimizdeki programı gözeterek en kısa vadede tavşana ulaşabileceğimiz bir zaman belirledik. 

Bölgeye ulaşmamız tahminimizden daha uzun sürdü, çünkü enkaz her yerdeydi ve binalar hala yıkılmaya devam ediyordu. Haliyle sokaklar da kapatılmıştı ve bunca yıkıntının arasında aradığımız adresi bulmakta zorlanıyorduk. Bir yerden sonra arabayı park ederek aramamıza yaya olarak devam ettik ve aynı bölgede defalarca dolaşarak nihayet tavşanın olduğu yere ulaşabildik. 

Tavşanı gördükten sonra oradaki kişilere kendimizi tanıttık ve tavşan dostumuzu teslim aldık. Bıyıklarının tamamına yakını kırılmış, ön tırnakları aşınmıştı. Enkazda yiyecek aramış, eşelemiş yalnız kaldığı süre boyunca diye düşündük. Patileri çamur değil tozdu ve kum ile kirlenmişti. Günlerce toprakta değil de moloz üzerinde dolaştığı anlaşılıyordu. Depremzede her canlı gibi travma geçirdiğini gördük. Birileri yaklaşınca ya da dokununca kızıyordu, özellikle de kedilere.

Kurtarılma sürecin hemen ardından sağlık kontrollerini yaptırmak adına Tavşan Debi için, diğer kurtarılan hayvan dostlarımız gibi, Veterinerler Birliği yerleşkesine doğru yola koyulduk. Genel kontrollerinin yapılmasının ardından diğer kurtarılan hayvan dostlarımızı da alarak 19 Şubat akşam saatlerinde Ankara’ya doğru dönüş yoluna koyulduk.

Tavşan dostumuzun genel kontrolü iyi geçmişti, depremin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen oldukça sağlıklı kalmayı başarmıştı. Hem fiziksel hem de duygusal olarak oldukça zorlayıcı bir süreci atlatan Debi şu an Ankara’da huzurlu bir şekilde hayatına devam ediyor. 

Diğer tüm hayvan dostlarımızın da bu denli güçlü ve şanslı olması dileğiyle!

Anlatıcı: Evren Yavuzcan

Yazarlar: Meryem Betül Erişen, Fatih Boztemur

pasted image 0 (1)

Son Gönderiler

Bilgi Dosyası: “İlk Seçenek Olarak Yulaf Sütü”

Bitki Temelli Antlaşma sizi, işletmenizin çevresel referanslarını geliştirmesine yardımcı olmak,...

Sokakta Yaşayan Hayvanların Öldürülmesine Karşı İmza Kampanyamızı Destekleyin!

Animal Save Movement olarak, dünya çapında bir imza kampanyası başlatarak...

Rejeneratif Çı̇ftçı̇lı̇k Tarım Alanlarının Hızla Artmasına Neden Oluyor

Rejeneratif Hayvancılığı Bir Kenara Bırakın ve İklim, Okyanus Ve Biyoçeşitlilik...