Asm Türkiye Logo
pexels-photo-933648-2

Keçi Sütü İçmemek için 6 Neden

İnsanlar süt ürünlerini tüketmeyi tartıştıklarında, genellikle inek sütünü kastetmektedir. Ancak süt endüstrisinin tek kurbanı inekler değildir. İneklerin yanı sıra keçilerin de sütleri insanlar tarafından çalınır ve keçiler, süt çiftliklerinde esaret altında çok acı çekerler. Bilimsel adı Capra hircus olan bu meraklı ve sevimli hayvanların kökeni büyük olasılıkla Orta Asya’ya dayansa da artık dünyanın birçok bölgesinde yaşıyorlar. Evcilleştirilmiş keçilere ve neden sadece inek sütünü değil tüm süt ürünlerini diyetinizden çıkarmanız gerektiğine dair daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin

1. Keçiler sosyal hayvanlardır

Keçiler doğaları gereği olarak meraklı, bağımsız ve hatta yaramazdır. Kendileri dışında en az bir keçinin arkadaşlığına ihtiyaç duyarlar ve koyunlar, eşekler, atlar ve hatta kediler ve köpeklerle arkadaş olabilirler. 

Kurtarılan ve şimdi barınaklarda yaşayan keçiler tırmanmakta, oyun oynamakta, zıplamakta ve tepelik arazileri keşfetmektedir. Bu meraklı hayvanlar, ağızlarını kullanarak çevrelerini keşfeder ve onları beslediğinizde veya tımar ettiğinizde sizi nazikçe dürtebilirler. 

Keçiler kendilerini sizin yanınızda rahat hissettiğinde, oldukça sevecen olurlar ve sizinle oynayıp saatlerce yanınızda durabilirler.

Özgürken veya kurtarıldıktan sonra, keçiler kuyruklarını mutlu bir şekilde sallarlar ve boş zamanlarında otlarlar.

pexels-photo-2926575
Photo by Villager Boy on Pexels.com

2. Keçiler meleyerek iletişim kurar

Daha önce hiç bir keçiyle konuştunuz mu? Veya en azından garip “mee” çıkararak konuşmayı denediniz mi? Keçiler birbirleriyle iletişim kurduğunda, melemek dediğimiz şekilde ses çıkarırlar. Keçiler aslında bireyleri tanıyabilir ve ayrıca bu yolla diğer keçilerin duygu durumlarını fark edebilir. Ayrıca diğer keçilerin ses tonlarından nasıl hissettiklerini de anlayabilirler. Oğlak olarak adlandırılan bebek keçiler, anneleri için birbirlerini tanımalarına yardımcı olan özel bir melemeye sahiptir. Ne kadar da sevimli, değil mi? Keçiler ayrıca sürülerindeki diğer keçilerin yüz ifadelerinin farkındadır ve değişik insanlar arasındaki farkları ayırt edebilecek kadar zekidirler. Yani keçilerin, arkadaşlarının kim olduğunu bildiğini söyleyebiliriz.

3. Keçiler süt çiftliklerinde acı çekmektedir

Süt çiftliklerinde istismar edilen keçiler iyi bir hayat sürmezler. Dişi keçiler, mümkün olduğunca çok süt versin diye çok genç yaşta yapay döllenmeye maruz kalır. Bir süt keçisi her gün bir ila üç litre süt üretmek zorunda kalır. Ticari keçi çiftliklerinde anne ve bebeği, inek çiftliklerinde olduğu gibi birbirlerinden ayrı tutulurlar. Keçilerin bu endüstrilerde ineklerden daha iyi muamele gördüğü bir masaldır. Erkek keçiler süt üretemedikleri için ya doğduktan sonra direkt öldürülürler ya da buzağılar nasıl eti için öldürülüyorsa aynı amaçla et ticareti için tutulurlar ve şişmanlatılırlar. Genç keçiler, anestezi olmaksızın iğdiş edilme ve köreltme gibi sakatlanmalara maruz kalırlar. Köreltme, sonunda daha büyük boynuzlara dönüşecek olan sinir dolu boynuz tomurcuklarının çıkarılmasıdır. Bu prosedür, acı içinde çığlıklar atan çocuklar için son derece insanlık dışıdır.

4. Keçi sütü ve laktoz intoleransı

İnek sütü gibi keçi sütü de birçok insanın sindirmekte zorlandığı laktoz denen bir şeker içerir ki bu da insanların tüketimine uygun olmadığının kesin bir işaretidir. Keçi sütü inek sütüne kıyasla daha az laktoz içermesine rağmen yine de içermektedir, bu yüzden inek sütüne daha sağlıklı bir alternatif olduğunu söyleyen reklamlarla aldanmamak gerekir. Laktoz intoleransınız varsa ve süt içiyorsanız karın ağrısı ve şişkinlik, kramp, gaz ve kusma gibi şikayetleriniz olabilir. Zulmü reddedin ve yulaf, pirinç, soya, fındık ve badem gibi laktoz içermeyen bitkisel sütlere yönelin.

5. Keçi sütü yüksek kalorilidir

Keçi sütünün kalorisi çok yüksektir. Hatta porsiyon başına diğer süt türlerinden daha fazla kalori içerir ve kilo alımına neden olabilir. Keçi sütü doymuş yağ içerir ve doymuş yağı hayvansal ürünlerden almak kalp hastalıklarında risk faktörlerini artırabilir. Bu tür doymuş yağ, sağlıksız kilo alımı ile bağlantılı olduğundan tüketilmesi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, şekersiz bitkisel sütler sağlıklı bir alternatiftir. Keçi sütü sadece bebek bir keçisi iseniz sağlıklıdır; bir insansanız değil. Süt ürünleri tüketmenin ne kadar sağlıksız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu çevrimiçi makaleyi okuyabilirsiniz: Physicians Committee for Responsible Medicine.

6. Keçiler birer bireydir

Keçiler, tüm canlılar gibi, istismardan ve acıdan uzak yaşamak isterler. Süt endüstrisi, hayvanları para kaynağı ve büyük kârlar elde etme yolu olarak görüyor. Keçi sütü ve keçi peyniri gibi ürünler satan şirketler, hayvan haklarını değil, para kazanmayı önemsiyorlar. Keçiler artık endüstri için kârlı kabul edilmediğinde ise öldürülüyorlar. Tüm hayvanlar birer bireydir ve gıda endüstrisinde onları bekleyen kaderi hak etmemektedir. Keçiler mutlu ya da heyecanlı olduklarında kulaklarını öne doğru eğip kuyruklarını dik tutarlar ve tüm keçilerin bunu deneyimlemeye hakkı vardır.

Istanbul Animal Save

Çeviri: Doğa Sindar

Yazar: Miriam Porter , Kaynak: thesavemovement.org

Son Gönderiler

Moğolistan’da ​​Bir Veganın Günlüğü

undan iki sene önce, eşimin işi vesilesiyle belirsiz süreliğine Moğolistan’a...

Sokakta Yaşayan Köpekler Nedeniyle Hayatınızı Kaybetme Riskiniz Gerçekte Ne Kadar?

Son zamanlarda Türkiye’de sokak hayvanlarına karşı tepkilerin arttığına şahit olmaktayız....

Ted Üniversitesi Vegan Festivali’ndeydik!

Animal Save Türkiye ekibi olarak, Ted Üniversitesi Vegan Festivali’nde standımızı...