Asm Türkiye Logo
Portekiz orman yangınları

BBC’nin haberine göre, Portekiz’den altı genç, tüm AB üye ülkeleri, Birleşik Krallık, Norveç, Rusya, İsviçre ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 32 hükümete karşı, bu hükümetleri iklim değişikliğiyle mücadele ve sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda yeterli adım atmamakla suçlayan bir dava açtı.

 

Dava, Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde açılan türünün ilk örneği. Başarılı olması halinde, ilgili hükümetler için yasal olarak bağlayıcı sonuçlar doğurabilir. Davanın ilk duruşması 27 Eylül 2023 Çarşamba günü görüldü.

 

Ülkeleri iklim değişikliği konusunda yeterli adım atmamakla ve sera gazı emisyonlarını Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlama hedefine ulaşacak kadar azaltmamakla suçluyorlar.

 

Davacılar, hükümetlerin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki isteksizliği nedeniyle yaşam hakkı, mahremiyet, aile hayatı ve ayrımcılığa uğramama gibi temel insan haklarının ihlal edildiğini iddia ediyorlar ve hiçbiri maddi tazminat talebinde bulunmuyor. Kararın 9 ila 18 ay içinde verilmesi bekleniyor.

 

 

Son Gönderiler

İzmir vegan rehberi

İzmir Vegan Rehberi

İzmir'de bulunan vegan mekanlar ve adreslerine buradan ulaşabilirsiniz....
Ankara vegan rehberi

Ankara Vegan Rehberi

Ankara Vegan Rehberi...
Siyez evi

Üzerinde 140 çiftçinin emeği var: Siyez Evi’nde her vegan öğün hem sağlıklı hem lezzetli

Siyez Evi, 7 yıl önce emekli öğretmen Sevim Özsoy tarafından...