Asm Türkiye Logo
Portekiz orman yangınları

BBC’nin haberine göre, Portekiz’den altı genç, tüm AB üye ülkeleri, Birleşik Krallık, Norveç, Rusya, İsviçre ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 32 hükümete karşı, bu hükümetleri iklim değişikliğiyle mücadele ve sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda yeterli adım atmamakla suçlayan bir dava açtı.

 

Dava, Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde açılan türünün ilk örneği. Başarılı olması halinde, ilgili hükümetler için yasal olarak bağlayıcı sonuçlar doğurabilir. Davanın ilk duruşması 27 Eylül 2023 Çarşamba günü görüldü.

 

Ülkeleri iklim değişikliği konusunda yeterli adım atmamakla ve sera gazı emisyonlarını Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlama hedefine ulaşacak kadar azaltmamakla suçluyorlar.

 

Davacılar, hükümetlerin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki isteksizliği nedeniyle yaşam hakkı, mahremiyet, aile hayatı ve ayrımcılığa uğramama gibi temel insan haklarının ihlal edildiğini iddia ediyorlar ve hiçbiri maddi tazminat talebinde bulunmuyor. Kararın 9 ila 18 ay içinde verilmesi bekleniyor.

 

 

Son Gönderiler

Bilgi Dosyası: “İlk Seçenek Olarak Yulaf Sütü”

Bitki Temelli Antlaşma sizi, işletmenizin çevresel referanslarını geliştirmesine yardımcı olmak,...

Sokakta Yaşayan Hayvanların Öldürülmesine Karşı İmza Kampanyamızı Destekleyin!

Animal Save Movement olarak, dünya çapında bir imza kampanyası başlatarak...

Rejeneratif Çı̇ftçı̇lı̇k Tarım Alanlarının Hızla Artmasına Neden Oluyor

Rejeneratif Hayvancılığı Bir Kenara Bırakın ve İklim, Okyanus Ve Biyoçeşitlilik...