Asm Türkiye Logo

Deprem bölgesinde bir hayvan hakları savunucusu ne yapar?

6 Şubat günü Türkiye’deki 11 il çok büyük bir deprem ile karşı karşıya kaldı. Birçok üzücü haber aldık, süreci üzüntüyle ve elimizden ne gelebilir diye düşünerek takip ettik. Animal Save Turkey olarak çeşitli mecralardan konuşmalar yaptık ve bir gidişat çizelgesi oluşturmaya çalıştık.

Tüm bu yaşananlar hepimizi derinden etkiledi. Depremin ikinci gününde Ankara’da oturarak uzaktan yardım edemeyeceğimizi hissettiğimiz için grupla birlikte gidişatı nasıl belirlemeliyiz diye düşünmeye başladık. 9 Şubat günü Nihal ile ilk seferimiz için Gaziantep’e doğru yola çıktık. İlk seferi Gaziantep olarak seçmemizin nedeni grubumuzdan Berkay’ın orada oluşu ve evini gece bize dinlenmek için açabilecek olmasıydı.

Antep’e vardığımızda ilk olarak evde deprem bölgesinde dağıtmak üzere bir mercimek çorbası pişirdik, Ankara’dan getirdiğimiz tatlı ve börekleri depremzedeler için hazırladık. Daha sonra tüm bu hazırladıklarımızı deprem bölgesindeki çadırlar civarında dağıttık. Dağıttıklarımız arasında tüp ve erzak da vardı.

Daha sonra hayvanlar için bir şeyler pişirdik. Hem getirdiğimiz mamaları hem hazırlananları sokak civarında ve çeşitli bölgelerde dağıtırken bir yandan da kurtarma çalışmalarına giriştik.

Depremin ilk gününden beri müdahale gereken hayvanlara ücretsiz yardım eden Asil Veteriner Kliniği ile tanıştık ve süregelecek kurtarma çalışmalarımızda destek vermesi konusunda anlaştık. Bir yandan ona deprem mağduru olarak bırakılan ve kötü durumda olan canları Ankara’ya götürmek, diğer yandan da bundan sonraki çabalarında ona destek olmak için bir bağ kurduk.

Çevre illerden getirilen ve Gaziantep’te toplanan hayvanlara klinikte geçici barınma sağladık. Veterinere, yıkılan Ayşe Mehmet Polat sitesinin mağduru olarak teslim edilen iki kediyi aldık; yıkılmak üzere olan bir başka binadan ise ailesiyle yapılan görüşmeler sonucu güvenlik görevlisinin de yardımıyla iki kedi çıkardık.

 

Dönüş yolumuzda Osmaniye’ye uğrayarak oradaki 112 görevindeki bir doktorun depremden beri arabada birlikte gecelemek zorunda kaldığı kedisini aldık ve kediyi doktorun Ankara’daki kardeşine teslim ettik. Hasarlı binadan kurtulan Şapşik ve Elizabet ise annelerine iki gün sonra kavuştular. Kurtarılan iki kediye güvenli yuvalarını bulabilmek için sosyal medyada duyuru yaptık ve pek çok insanın evini depremzede kedilere açmak için yarıştığını görerek sevindik. Biri Ankara diğeri Konya’da yaşamlarına devam edecek Umut ve Zekiye’nin şimdi çok mutlu olduklarına dair fotoğraflarını görmek ise kurtarma çalışmalarına devam ederken bize güç vermeye devam ediyor…

Son Gönderiler

Moğolistan’da ​​Bir Veganın Günlüğü

undan iki sene önce, eşimin işi vesilesiyle belirsiz süreliğine Moğolistan’a...

Sokakta Yaşayan Köpekler Nedeniyle Hayatınızı Kaybetme Riskiniz Gerçekte Ne Kadar?

Son zamanlarda Türkiye’de sokak hayvanlarına karşı tepkilerin arttığına şahit olmaktayız....

Ted Üniversitesi Vegan Festivali’ndeydik!

Animal Save Türkiye ekibi olarak, Ted Üniversitesi Vegan Festivali’nde standımızı...