Asm Türkiye Logo

Büyükbaş hayvanların sütü neden bizim için uygun değil?

Yırtıcılardan korunması için hızla ayaklanması ve koşması gereken inek yavrusu, insan yavrusundan kırk misli hızla büyüyor. Anne sütü dışında inek gibi bir başka memelinin sütünü içtiğinizde protein, kalsiyum, yağ dışında o canlının size uygun olmayan büyüme hormonlarını da alırsınız. Ergenlik döneminde patlayan doğal vücut hormonlarının üzerine bir de hamile olan inekten aldığınız ekstra hormonları da ilave ederseniz ne olur? Akne sorunu yaşarsınız.

Biz insanlar evrimsel süreçte milyonlarca yıl boyunca yalnızca hayatımızın ilk birkaç yılında ve yalnızca kendi annemizin sütünü içtik. Şimdi daha sağlıklı olacağımız iddiasıyla başka bir memelinin sütünü içmemiz isteniyor, bu durum size de mantıksız gelmiyor mu?

 

 

Süt ve süt ürünleri sadece aknenin değil, pek çok kronik hastalığın (kanser, kalp krizi, tansiyon, şeker vb) tetikleyicisi konumundadır. Tüketilen sütün diyet ya da yağsız olması zararını ortadan kaldırmaz. Örneğin Harvard Üniversitesi’nin bir çalışmasında diyet sütün daha çok akneye sebep olduğu kanıtlanmıştır(1).

Akne, bir çocukta ne kadar erken yaşta ortaya çıkarsa o kadar inatçı ve uzun sürer. Akne kökende kötü beslenme sorunu olduğu için akneli çocuklarda kilo sorunu daha çok görülür, bu çocuklarda tip II şeker hastalığı riski de daha yüksektir. Sütün akneyi tetikleyici etkisi mTORC1 sistemini aktive etmesinden ileri gelir(2,3). Süt başta olmak üzere hayvansal gıdaların kesilmesi ve bitkisel ağırlıklı beslenmeye yönelmek mTORC1 sistemini deaktive ederek akne gelişimini engeller(4).

Dostlarım, aknenin tek nedeni süttür demiyorum, süt, süt ürünleri ve büyüme hormonu içeren kırmızı et gibi hayvansal besinler akne oluşumunu ciddi anlamda tetikler diyorum. Yukarıda söylediğim gibi süt, “hızlı büyütme” amaçlı bir besin maddesidir. Büyükbaş hayvanların sütü hayatın ilk bir-iki yılında işe yarayıp boyunuzu birkaç santim büyütebilir ancak unutmayın ki boyunuzla birlikte kilonuzu, vücudunuzdaki tümörleri, damarlarınızdaki plakları ve yüzünüzdeki akneleri de büyütecektir.

İşte bu yüzden akne sorunu olan gençlerin süt başta olmak üzere bütün hayvansal gıdaları kesmesi, şekerden, yağın her türlüsünden ve bütün işlenmiş gıdalardan uzak durması gerekir.


 Kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu. “Vegan Sağlık” Oğlak yayıncılık 2018 ss.58-59

1-Clement A. Adebamowo,”High school dietary dairy intake and teenage acne” JAAD, February 2005,v.52,sayı:2, ss.207-214

2-Melnik Bodo C., “ Milk is not just food but most likely a genetic transfection system avtivating mTORC1 signaling for postnatal growth” Nutrition Journal , 2013,12 s.103

3-Melnik Bodo C., “Dietary intervention in acne. Attenuation of increased mTORC1 signaling promoted by Western diet “ Journal Dermato-Endocrinology,2012,v.4, sayı:1

4-Danby F. William, “Turning acne on/off via mTORC1” Experimental Dermaology, Temmuz 2013 v.2,sayı:7, ss.505-506.

Son Gönderiler

Bilgi Dosyası: “İlk Seçenek Olarak Yulaf Sütü”

Bitki Temelli Antlaşma sizi, işletmenizin çevresel referanslarını geliştirmesine yardımcı olmak,...

Sokakta Yaşayan Hayvanların Öldürülmesine Karşı İmza Kampanyamızı Destekleyin!

Animal Save Movement olarak, dünya çapında bir imza kampanyası başlatarak...

Rejeneratif Çı̇ftçı̇lı̇k Tarım Alanlarının Hızla Artmasına Neden Oluyor

Rejeneratif Hayvancılığı Bir Kenara Bırakın ve İklim, Okyanus Ve Biyoçeşitlilik...