Asm Türkiye Logo

Ankara'da Vigil Eylemi

Ankara vigil eylemi

Bugün Varlık Mahallesi ve Karşıyaka’daki adak kurban satış yerlerinde vigil (tanık olma) eylemi gerçekleştirdik. Neden bunu yaptığımızı merak ediyorsanız, cevabı basit: Her gün sistematik biçimde öldürülen ve sömürülen hayvanların hikayelerini anlatmak; mücadelemizin öznesi bireylerle kısa bir süreliğine bağ kurmak ve onlara veda etmek için…

 

İlk ziyaret ettiğimiz satış alanında onlarca koyun ve keçi öldürülmek üzere sıralarını beklemekteydiler. Yemlikleri doluydu. Sıkça yemeleri ve şişmanlamaları “koyun tüccarı” için istenen bir durumdu. Biz içeri girdikten sonra kendileriyle iletişim kurmak için onlara yaklaşmaya çalıştığımızda yetişkinler bizden olabildiğince uzağa sindi. Sonraki seçilen ve öldürülen olmaktan kaçınmaya çalıştıkları her hallerinden belliydi. Oysa ki henüz benzer bir şiddete tanık olmamış iki bebek bize yaklaştılar; hatta küçük olan elimizi bile emmeye çalıştı. Bir sonraki ziyaretimizde bize yaklaşmayı denemeyeceğinden, en uzak köşede görünmez olmaya çalışacağından eminiz. Çünkü bir türe şiddet uygulamayı öğrenmek gibi diğer bir türden korkmayı da öğrenmek tecrübeyle ve zamanla gelişebiliyor. İnsanlar bebekken bir başka türün bebekleriyle oynamayı bilirlerken büyüdüklerinde onları yemeyi öğreniyor. Kuzular başlangıçta hiç korkmayıp barış içinde yaklaştıkları insandan birkaç aya kalmadan korkması ve kaçması gerektiğini öğreniyor. Bunun pek çok seviyede yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz.

 

Hayvanların hisleri, istekleri, korkuları ve temel hakları olan bireyler olduğunu her fırsatta söylemekten, değişim için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Siz de değişim için bir adım atmak ister, tanık olma eylemlerimize katılmak isterseniz, bize iletişim sayfandan ulaşabilirsiniz.

Son Gönderiler

Bilgi Dosyası: “İlk Seçenek Olarak Yulaf Sütü”

Bitki Temelli Antlaşma sizi, işletmenizin çevresel referanslarını geliştirmesine yardımcı olmak,...

Sokakta Yaşayan Hayvanların Öldürülmesine Karşı İmza Kampanyamızı Destekleyin!

Animal Save Movement olarak, dünya çapında bir imza kampanyası başlatarak...

Rejeneratif Çı̇ftçı̇lı̇k Tarım Alanlarının Hızla Artmasına Neden Oluyor

Rejeneratif Hayvancılığı Bir Kenara Bırakın ve İklim, Okyanus Ve Biyoçeşitlilik...