Asm Türkiye Logo
Nilgün Engin

Ankara Animal Save kurucu organizatörü. Yaşamdan Yana Derneği Yönetim Kurulu Başkanı. Animal Save Movement Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Sorumlusu, Climate Save Movement Direktörü. Mart 2017’den beri vegan. Mayıs 2019’dan bu yana veganizmin yayılması için Türkiye içinde ve dışında faaliyet gösteriyor. Mutfak ve compost atölyeleri, üniversitelerde sunumlar yapıyor, iklim zirvelerine katılıyor. Vegan Olmak İçin Bahaneler adlı kitabın çevirisi yaptı.

meryem betül erişen
Meryem Betül Erişen

Ekolojik tasarımcı ve performans sanatçısı. 2022 yılında katıldığı Animal Save Türkiye ekibinde İstanbul organizasyonu başta olmak üzere çeşitli etkinliklerde rol alıyor. Yaşamın başkalarına zarar vermeden sürdürülebileceği düşüncesini anlatmanın farklı formlarını araştırıyor.

Esra Özalp

2016'dan beri vegan. Türkiye'nin grafik tasarım ve görsel iletişim takımının genel koordinatörü ve İzmir organizatörlerinden biri. Aynı zamanda hayvan arama kurtarma ekibinin bir parçası. Hayvanların haklarının onlara geri teslim edilmesinin etik bir sorumluluk olduğunu düşünüyor ve bu konuda verilen tüm çabaları çok değerli buluyor. Birlikte dayanışan herkese teşekkür ediyor.

Evren Yavuzcan
Evren Yavuzcan

Ankara'da kediler, küçük kemirgenler ve zaman zaman ona misafir olan tavşan, saksağan, güvercin, tırtıl gibi hayvanlarla yaşıyor. Hayvanlar için üretmeyi, ayrıca davranışlarını ve doğalarını gözlemlemeyi seviyor. Onlarla ilişkisini yorumlamak, yolunu 2021'de veganlığa ve Animal Save Movement'e çıkardı.

Berkay Yıldırır
Berkay Yıldırır

ODTÜ İşletme mezunu. Şimdi ODTÜ'de Finansal Matematik okuyor. 2021’den beri Animal Save Movement'ın bir parçası. Hayvan haklarını daha iyi savunabilmek adına vegan oldu. Ekosisteme verilen her zararın ilk etkiledikleri hayvanlar olduğu için iklim ve hayvan haklarının birlikte çalışılması gerektiğine ve sevginin gücüne inanıyor.

Doğa Giray
Doğa Giray

1989’da Ankara doğdu. Ankara Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunu, 6 yıldır vegan yaşıyor ve Türkiye'de hayvan hakları ve veganlık adına aktivizm sürdürüyor. Doğa; Fındık, Çiçek ve Yuki'yle beraber İzmir'de yaşıyor ve İzmir Animal Save Movement organizatörlüğünü sürdürmekle beraber Animal Save Türkiye sosyal medya faaliyetlerine çeviri, seslendirme, metin yazma vb. içerik alanlarında destek oluyor. Boş zamanlarında yoga ve müzikle ilgileniyor. Sanatın kişisel ve toplumsal evrimleşmede büyük rol oynadığına ve hak mücadelelerinde yeri doldurulamaz bir öneme sahip olduğuna inanıyor.

Ezgi Özbucak
Ezgi Özbucak

2018'den beri vegan. 2021'den itibaren de Animal Save Movement Türkiye ile hayvan hakları mücadelesine aktif bir şekilde katılıyor. Şehirden uzak bir yaşam süren, iki kedi ve bir köpekli bir aileyle birlikte yaşıyor.

Canan Uğur
Canan Uğur

2017 yılında vegan olmaya karar verip veganlığın sağlık yönüne olan ilgisi sebebiyle sağlıklı beslenme ve bitkisel beslenmenin hastalıklar üzerindeki etkileri hakkında araştırma yapmayı seviyor. 2019’dan itibaren Animal Save Movement ile aktivizm yapıyor. En sevdiği bitkisel besin nohut.

Rabia Turhan
Rabia Turhan

2019 yılından beri Animal Save Movement üyesi ve 3 buçuk yıldır vegan yaşam tarzını benimsiyor. Aynı zamanda Animal Save Movement için Ankara sosyal medya hesaplarının yönetiyor ve grafik tasarım ekibi koordinatörlerinden biri. Hayvanları korumak ve onlara daha iyi bir dünya sunmak için çalışan bir vegan aktivist olarak, her geçen gün daha fazla insanın bu harekete katılmasını umut ediyor.

Zeynep Sağlamöz
Zeynep Sağlamöz

Lisede 4 sene grafik tasarım bölümü okudu ve reklam sektöründe grafik tasarımcı olarak çalışmaya karar verdi. Gazi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda 1 sene grafik tasarım uygulamaları bölümünü okuduktan sonra, Gazi Üniversitesi grafik tasarım öğretmenliği bölümüne geçiş yaptı ve oradan mezun oldu. Reklam sektöründe grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak 7 yıl görev yaptıktan sonra vegan yaşam pratiklerini benimsemeye karar verdi. Reklam sektörünün ne kadar insan merkezli ve türcü olduğunu görmesiyle birlikte kurumsal hayatını geride bıraktı. Son 4 senedir uzamanlığını küresel ölçekte binlerce güçlü ve çok dilli projeyi yönetip oluşturarak, hayvan tahakkümü hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak için kullanıyor. Animal Save Movement'ta global grafik tasarım direktörü olarak görev yapıyor. Delilah ve Pixel adında iki kedi dostu var.

Özlem Ateş Aksoy
Özlem Ateş Aksoy

Ege iletişim mezunu, haber editörü. Animal Save Movement Ankara kurucu ekibinden. Tashih savaşçısı. Üzüm, Mimi ve Ahmet kedileriyle yaşıyor. Güneşin batarkenki turuncu halini, sokak fotoğrafçılığını, yemek yapmayı ve market market gezip vegan ürün aramayı seviyor.

Berna Köse

ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunu. Şimdi ODTÜ'de Avrupa Çalışmaları okuyor. 2019'dan beri Animal Save Movement’ın bir parçası. Veganlık çetelesini tutmayı da vegan polisleri de sevmiyor. En sevdiği renk siyah. En sevdiği sporcu Cansu Özbay. Kahve ve Star Wars kırmızı çizgileri.