Kurtarma Hikayeleri: Hatay Enkazındaki Tavşan

Bu hikayemizin kurtarıcısı ve aktarıcısı Animal Save Ankara ekibimizden Evren arkadaşımız.

Önceki kurtarma hikayelerinden de bildiğiniz üzere Animal Save Turkey ekibinin deprem bölgelerinde hayvanlar odaklı yaptığı arama kurtarma çalışmalarında enkazlardan birçok hayvan kurtarıldı. Kurtarılan hayvan dostlarımızdan bir tanesi de bu hikayedeki tavşan dostumuz.

19 Şubat’ta öğleden sonra Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin yerleşkesindeydik ve aldığımız ihbarları planlıyorduk. Deprem bölgesinden kurtarılan birkaç hayvan dostumuzu Türk Veteriner hekimleri birliğinin yerleşkesine götürdükten sonra başka bir enkaz bölgesinden ihbar alındı. Haberi alınmış farklı bir tür, mesela bir kemirgen var mıydı diye sormuştuk. İhbarda verilen bilgilere göre enkazda beyaz bir tavşan bulunmuş ve askerlere teslim edilmiş. Onu bulan kişiye ve konum bilgisine ulaştık. İletişime geçtiğimizde ilk sorduğumuz soru, bölgede başka kemirgenlerin olup olmadığıydı. Çünkü bölgede başka kemirgenlerin olması, insanların kemirgenlerin nasıl davrandığını ve beslendiğini bilmesi adına önemliydi, böylece ekibimiz oraya ulaşana dek tavşanın sağlıklı beslenebilmesi ve bakılmasından emin olabilecektik. Çevresindeki insanların tavşan veya kemirgenleri bir süre ot gibi bir yiyecek bulamadığı için meyve ile beslediklerini öğrendik. Elimizdeki programda en yakın zamana tavşana ulaşabileceğimiz bir zaman ayırdık. 

Bölgeye ulaşmamız tahminimizden daha uzun sürdü, çünkü enkazlar her yerdeydi ve binalar hala yıkılmaya devam ediyordu. Haliyle sokaklar da kapatılmıştı ve bunca yıkıntının arasında aradığımız adresi bulmakta zorlanıyorduk. Bir yerden sonra arabayı park ederek aramamıza yaya olarak devam ettik ve aynı bölgede defalarca dolanarak nihayet tavşanın olduğu yere ulaşabildik. 

Tavşanı gördükten sonra oradaki kişilere kendimizi tanıttık ve tavşan dostumuzu teslim aldık. Bıyıklarının tamamına yakını kırılmış, ön tırnakları aşınmıştı. Enkazda yiyecek aramış, eşelemiş yalnız kaldığı süre boyunca diye düşündük. Patileri çamur değil tozdu ve kum ile kirlenmişti. Günlerce toprakta değil de moloz üzerinde dolaştığı anlaşılıyordu. Depremzede her canlı gibi travma geçirdiğini gördük. Birileri yaklaşınca ya da dokununca kızıyordu, özellikle de kedilere. Tavşanımızın ismi ise Debi. Bu sürecin hemen ardından sağlık kontrollerini yaptırmak adına diğer kurtarılan hayvan dostlarımız gibi Veterinerler Birliği yerleşkesine doğru yola koyulduk. Genel kontrollerinin yapılmasının ardından diğer kurtarılan hayvan dostlarımızı da alarak 19 Şubat akşam saatlerinde Ankara’ya doğru dönüş yoluna koyulduk. Tavşan dostumuzun genel kontrolü iyi geçmişti, depremin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen oldukça sağlıklı kalmayı başarmıştı. Hem fiziksel hem de duygusal olarak oldukça zorlayıcı bir süreci atlatan tavşan dost şu an Ankara’da rahat bir şekilde hayatına devam ediyor. 

Diğer tüm hayvan dostlarımızında bu denli güçlü ve şanslı olması dileğiyle!

Anlatıcı: Evren Yavuzcan

Yazarlar: Meryem Betül Erişen, Fatih Boztemur

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: